I amsterdam

Po delší době jsme se zase vypravili na výlet, a já tak můžu oprášit tuhle sekci na stránkách. Díky levnejm letenkám a podzimním prázdninám padla volba na Amsterdam. Jako pokaždý jsem sondoval památky, zajímavosti a jídlo předem na facebooku a vytvořil si tuhle mapu. Podle rčení "Kovářova kobyla..." jsem celou dobu tahal zrcadlovku a udělal na ní přesně 0 fotek, takže všechno je tady z telefonu.

První den jsme přiletěli do Amsterdamu až k večeru a plán byl jasnej. Projít se trochu po městě, omrknout Vondelpark a pak zamířit na jídlo do OT301, což je multifunkční kulturní místo ve zlegalizovanym squatu, kde se pořádají výstavy, koncerty, přednášky a promítání, ale taky je tu veganská jídelna De Peper za příspěvek (doporučeně 7-10€). Jídlo je čistě veganský a jelikož nemají ani ledničku, je to 100% čerstvý a pár hodin předem nakoupený u místních farmářů. Všichni lidi tam dělají dobrovolně zadarmo a od stolu se můžete dívat přímo na sporák, co zrovna chystají. Jídlo samotný bylo výborný, až jsme litovali, že mají otevřeno jenom některý dny v týdnu.

Hned vedle jídelny je menší uměleckej prostor, kde zrovna probíhala výstava 4zine, grafickejch prací inspirovanejch formátem fanzinů. Po několika minutách rozhovoru s lidma z 4bid, který se o ten prostor starají, jsme zjistili, že místní kurátorka Sára pochází z Prahy a máme několik společnejch známejch.

Ještě před jídlem jsme se ale zastavili na ochutnávku v pivnim baru Craft & Draft. Mají tu 40 píp a na každý naražený jiný pivo. Obsluha ví o každym z nich nějaký informace a poradí naprosto perfektně.

Další den jsme až do večera chodili po turistickejch místech. Prošli jsme po Magere Brug přes řeku Amstel, po níž má Amsterdam svoje jméno, viděli Reguliersgracht, místo, kde je na jednom kanálu vidět 6 mostů za sebou, okoukli Begijnhof, dvůr s nejstaršími domy v celym Amstru, a prošli Amsterdam museum, kde zrovna probíhala výstava zaměřená na graffiti.

Zastavili jsme se i na náměstí Dam, na jehož jedný straně je Koninklijk paleis (královskej palác) a na druhý Nationaal Monument. Oba dny navíc na náměstí stál pojízdnej stánek Food Crib s veganskýma hot dogama a burgerama. Další výborný jídlo mají v menšim bistru Vegabond.

Večer jsme se vždycky spíš bezcílně toulali po městě a kvůli menší rozloze viděli většinu míst několikrát. Obešli jsme i pár coffee shopů (Solo, Barney's, Gray Area, Dampkring), nakoupili muffiny a zhulili se u cedule I amsterdam. Na závěr druhýho dne jsme ještě zkusili další pivní bar, kde měli 30 naraženejch píp.

Poslední den jsme měli koupený lístky do domu Anny Frankový (je tam fronta na několik hodin, takže se to vyplatí koupit předem), což bylo dost silný místo. Chtěli jsme i vylézt na věž kostela Westerkerk, z nějž je vidět celý město, ale bohužel byla zrovna mlha jako v Rákosníčkovi. Prohlídli jsme proto jenom Homomonument, památník lidem utlačovaným kvůli jejich homosexualitě. Nakonec poslední procházka a cesta na letiště.

Zajímavý mi na Amsterdamu ani tak nepřišly ty miliony kol a absolutní přednost cyklistů, o tom ví asi každej, ale spíš šíleně křivý domy, který se naklání každej jinym směrem, a hlavně způsob bydlení u hlavních ulic. Většina domů má totiž obrovský okna podobný výlohám rovnou na ulici, a při procházce městem tak člověk vidí přímo do kuchyně i obýváku cizím lidem.

Na závěr ještě přikládám pár fotek různě po městě a fotku Plzně z letadla.