Rakousko-Uhersko

Koncem dubna jsme se vydali na další výlet. Po dlouhym dohadování a zjištění, že víkend v Budapešti celkově vyjde na stejný peníze jako jedna noc v Amsterdamu v době Koningsdagu, jsme se rozhodli pro výletoš do Rakouska-Uherska. V plánu bylo sfouknout za tři dny Vídeň, Budapešť i Bratislavu. Zase jsem připravil mapy zajímavejch míst, tady je Vídeň a Bratislava a tady Budapešť.

První na řadě byla Vídeň, obešli jsme takovou tu klasiku jako Prater, Stephansdom, Rathaus, budovu Parlamentu, Hofburg, Karlskirche a Schönbrunn. Všechno pěkný, památky kamkoliv se člověk podíval.

Další den už jsme procházeli Budapeští. Zmákli jsme zase ty klasický místa: Szent István Bazilika, kde sekuriťák hlídal, jestli jsme zaplatili dobrovolnej příspěvek, Hősök tere (Náměstí Hrdinů), Országház (Parlament, jedna z nejstarších vládních budov v Evropě), Szabadság szobor (Socha svobody), Nagycsarnok (tržnice, zrovna byla zavřená), Nagy Zsinagóga (největší synagoga v Evropě a čtvrtá největší na světě, ale je v tom bordel, Plzeňáci můžou vyprávět). Jedna z nejlepších atrakcí taky byla úplně nová linka metra, ve který každou stanici hlídalo hned několik sekuriťáků na každym vchodu.

Poslední den už patřil Bratislavě, což ale bylo největší zklamání z celýho výletu. Při přejezdu nás přivítal zdemolovanej hraniční přechod a pak v Bratislavě slum na slovenskej způsob. Potom už zase klasický památky. Michalská brána, Katedrála svätého Martina, budova Národnej rady Slovenskej republiky (jo, studoval jsem politologii, proto v každym městě jdeme k budovám parlamentu), Bratislavský hrad, Slavín (komunistický památníky vždycky mají něco do sebe) a za městem už hrad Devín.